چارچوب فرایندی APQC و کاربرد آن چیست؟ ارتباط آن با BPMN چیست؟

پاسخ این سوال را میتوانید بطور کامل در فایل صوتی زیر گوش کرده یا متن آن را در پایین صفحه مطالعه کنید.

متن فایل صوتی

عرض سلام دارم خدمت دوستان

در مورد سوالی که مطرح نمودید، APQC انجمن ملی بهره‌وری و کیفیت امریکا است. این نهاد بصورت راسا اعضا خودش رو در سازمانها بکار میگیره. برای شناسایی بهترین فرایندها و فرایندهایی که تغییر پیدا میکنن یا بهبودهایی رو اونها حاصل میشه؛ در سازمانهای مختلف که اعضای APQC در اونجا مستقر هستند؛ شناسایی میشه و بهترین روشها رو طی چارچوبها و کتابخانه‌های فرایندی منتشر میکنه.

این انجمن باتوجه به اینکه بصورت غیرانتفاعی اداره میشه؛ در اصل بصورت رایگان قسمتی از چارچوب طبقه‌بندی فرایندها یعنی در یک صنعت مشخص است؟ یا در یک سازمان معین؟ چه فرایندهایی باید بصورت الزامی در سازمان وجود داشته باشه؟ شناسایی میکنه. و اون رو توسط یک چارچوب آبشاری در 5 سطح که از کلان فرایندها شروع میشه و به فعالیتها ختم میشه بصورت رایگان ارائه میده.

اما انجمن APQC بخشی از مراجع دانشی مرتبط با این فرایندها رو هم بصورت پولی در حد 50 تا 200-300 دلار و در قالب مقالات و کتبی ارائه میده.

ارتباط BPMN با APQC چیست؟

در رابطه با اینکه آیا با BPMN در رابطه ارتباط هست؟ BPMN استاندارد مدلسازی فرایندها هست. یعنی عملا وقتی ما میخواهیم یک تصویر تحلیلی گرافیکال از جریان کار در سازمان رو ترسیم کنیم؛ میتونیم از BPMN و استاندارد اون استفاده کنیم. ارتباط اون هم اینه که شما میتونید همین جریانهای فرایندی تون رو که در APQC نمایش داده شده با BPMN ترسیم کنید.

حالا اینکه در برخی از سازمانها مثل ماکروسافت چون خود ERP شون منطبق با APQC هست شما میتونید اگر دسترسی داشته باشید به یه همچین ERP هایی مثل داینامیکس؛ میتونید ببینید تمام اون جریان فرایندهایی که در APQC شناسایی شده با استاندارد BPMN ترسیم شده.

الگوبرداری از مدل مرجع APQC

جهت استفاده از مطالب این انجمن هم میتونید در سایت APQC.org ثبت نام کنید. چارچوب و طبقه‌بندی هارو ببینید. میتونید تو این سایت شناسنامه فرایندها رو ببینید. در بخش knowledge management میتونید مبتنی بر سرچ‌هایی که خودتون انجام میدید، در راستای بعضی از فرایندها که همه فرایندها هم کد یونیک دارن اونجا و در پرانتز با 5 رقم شناسایی میشن میتونید سرچ کنید و در رابطه با اون فرایندها و حول اون فرایندها اطلاعات بیشتری رو کسب کنید.

بیشتر از این اگه سوالی هست در خدمتون هستم.