بلاک‌چین ابزار تحول کسب‌وکار

بلاک چین ابزاری برای تحول در کسب و کار

بلاک‌چین ، یک دفتر کل دیجیتال، عمومی و غیرمتمرکز است. می‌توان گفت که بلاک‌چین یک اَبَر فناوری است، چرا که بر سایر فناوری‌ها اثر گذاشته و خود از چندین فناوری تشکیل شده است. بلاک چین را می‌توان از سه منظر تعریف کرد:

  • تکنیکی: بلاک‌چین یک پایگاه داده BACK-END است که از یک دفتر کل توزیع شده حمایت می‌کند که می‌تواند بصورت فراگیر مورد جستجو واقع شود.
  • کسب و کار: یک شبکه مبادله‌ای برای تراکنش‌های در حال جابجایی ارزش‌ها و دارایی‌های بین افراد است که توسط هیچ واسطه‌ای حمایت نمی‌شود.
  • قانونی: شبکه‌ای است که به تراکنش‌ها، اعتبار می‌بخشد.

 

تعریف بلاک‌چین

بلاک‌چین (BlockChain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) تشکیل شده است که این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. بلاک‌چین یک دفتر کل حاوی حقایق موجود در چندین کامپیوتر است که در یک شبکه نظیر به نظیر به هم متصل شده‌اند. حقایق می‌تواند هرچیزی اعم از تراکنش‌های پولی تا محتواهای امضا شده باشد. اعضای شبکه، افراد ناشناسی بنام Nodes هستند. تمام ارتباطات در شبکه از مزیتی بنام رمزنگاری بهره می‌برند که به شکلی امن، فرستنده و گیرنده را تعیین هویت می‌کند. هنگامی که یک Node بخواهد حقیقتی را به دفتر کل اضافه کند، یک توافق عمومی در شبکه شکل می‌گیرد تا مشخص کند که باید در کدام قسمت از دفتر کل ظاهر شود. این توافق عمومی، یک بلاک نام دارد.

 

موارد استفاده از بلاک‌چین در کسب‌وکار

افراد از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند تا به موارد متفاوتی معنا ببخشند و این می‌تواند ابهام‌آور باشد. گاهی در مورد بلاک‌چین بیت کوین صحبت می‌کنند، گاهی بلاک‌چین اتریوم، گاهی در مورد سایر پول‌های دیجیتال یا توکن‌های دیجیتال است و گاهی هم منظورشان قراردادهای دیجیتال می‌باشد. هرچند که بیشتر اوقات در مورد دفاتر کل توزیع شده صحبت می‌شود، مثل فهرستی از تراکنش‌هایی که در تعدادی کامپیوتر جایگزین شده‌اند بجای اینکه در یک سرور مرکزی، ذخیره شده باشند.

 

[av_notification title=” color=’green’ border=’solid’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ size=’large’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ admin_preview_bg=” av_uid=’av-n9ldk5′]
تفاوت بلاک‌چین با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.
[/av_notification]

 

در موسساتی که اعتماد از سطوح پایینی برخوردار است، به واسطه اختلافات در چشم‌انداز عملیاتی و قانونی، شفافیت ارائه شده توسط بلاک‌چین به فقدان اعتماد در این زمینه کمک کرده است. فناوری بلاک‌چین می‌تواند در زمانی که نهادهای مالی در حال تسویه مبادلات هستند، کارایی را بهبود بخشد. معمولا یک بانک، یکی از سیستم‌هایش را بخاطر ویژگی‌های امنیتی، بعنوان یک منبع طلایی معرفی می‌کند. این منبع طلایی می‌تواند یک سیستم درون سازمانی یا راهکاری غیر سفارشی باشد. در زمان تسویه از طریق این سیستم، بدلیل عدم تطابق سیستم‌ها و فرایندها با یک شریک خارجی، مشکلات و ناکارآمدی‌هایی روی خواهد داد.

یک بلاک چین، به این معنا خواهد بود که مبادله داده‌های مورد توافق که قبلا درون سازمانی بوده‌اند، در زمانی که بلاک‌چین آن را بموقع انجام می‌دهد، نیاز به تسویه بیرونی را از بین می‌برد. از آنجا که بلاک چین می‌تواند داده‌ها را ذخیره کند، بنابراین می‌تواند کدهای سفارشی را شامل شود که پیام‌ها و پرداخت‌های یک روزه را با استفاده از منطق “اگر این، سپس آن” خودکار کند. تکنولوژی بلاک‌چین سبب پیشرفت در بسیاری از کسب‌وکارها از جمله BPM گشته است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله تکنولوژی Blockchain چه تاثیری در BPM خواهد داشت؟ را نیز مطالعه کنید.

 

نقاط ضعف و قوت بلاک‌چین

جدول ذیل، نقاط ضعف و قوت بلاک چین را نشان می‌دهد:

 

 

نقاط ضعف

نقاط قوت

کلاهبرداران می‌توانند از طریق ناشناس بودن به فعالیت‌های مخرب دست بزنند هربخشی از ارزش می تواند به شیوه ای مطمئن ، و بدون هرگونه تغییر غیرقانونی، منتقل و ذخیره شود.
هک همچنان می‌تواند رخ بدهد تراکنش‌ها از طریق شبکه جهانی سریع و نظیر به نظیر ، قابل تایید هستند
اکثر دولت‌ها، دفاتر، فروشندگان و هرکسی که با پول سروکار دارد، اطلاع چندانی از آن ندارند پول‌های دیجیتال در صورت بروز بحران‌های اقتصادی (مثل آنچه که در بانک جهانی انجام می‌شود) قابل انجماد نیستند
اغلب مردم در موسساتی کار می‌کنند که بعنوان واسطه شناخته شده‌اند و لذا مقاومت زیادی وجود خواهد داشت نیازی به وجود واسطه‌هایی مانند بانک‌ها، وکلا، دولت‌ها و غیره نیست
تراکنش‌ها برگشت‌ناپذیر هستند تراکنش‌ها برگشت‌ناپذیر هستند
پشت صحنه، ممکن است مشکلات زیادی در ارتباط با بیت کوین وجود داشته باشد و شایعاتی در ارتباط با تبدیل آن به دو پول دیجیتال شنیده می‌شود ارزش یک بیت کوین، در طول زمان افزایش می‌یابد

 

کلام آخر:

چیزی که در حال حاضر نیاز داریم، قابلیت ساخت شبکه‌هایی از انبار داده‌‎ها است تا مشارکت‌کنندگان بتوانند بدانند که داده‌ها با قواعد بلاک‌چین ، در دو سطح فنی و کسب‌وکار، مطابقت دارند. پیش‌بینی اینکه کدام فناوری بالاخره مورد استفاده قرار خواهد گرفت، دشوار است. اما در میان مدت، اعتقاد بر آن است که بلاک چین می‌تواند تاثیری مثبت بر نهادهای گوناگون و اعتماد کاربران داشته باشد.

 

اسکرول به بالا question